Do piwa o niecodziennym aromacie orzechów pekan (patrz tu) mordka sama się uśmiecha. Dziwnym trafem po zakupieniu pekanowego trunku, w tym samym czasie w niemieckim sklepie (który jest tani),  nastał tydzień hamerykański – a wraz z nim promocja na pekany. „A gdyby tak ciasto pekanowe?” spytałam zalotnie Małża. Dwa razy powtarzać nie było trzeba.

Samoakceptacja awokado

Będzie tłusto, będzie czekoladowo, będzie radośnie pomyślałam. Ale żeby nie było tak zupełnie grzesznie, ciasto pekanowe przygotowałam w wersji bezglutenowej – bez dodatku mąki i bez proszku do pieczenia. Placek zamiast mąki ma orzechy, a rośnie wyłącznie na białkach. Robert Lewandowski na bezglutenowej diecie zaszedł daleko, więc i ja chciałam się choć odrobinę poczuć jak Pani Ania stojąca za sukcesem męża… ale może bez mąki kasztanowej. A tłuszcz? No cóż, on też bywa dobry. Dla podrasowania smaku posłużyła odrobina whisky – świetnie pasuje do czekolady.

Samo ciasto jest intensywne w smaku i raczej z gatunku tych cięższych – jak brownie. Idealne z gałką lodów. Pekany bez problemu można zastąpić orzechami włoskimi, laskowymi czy migdałami. Takie ciasto to prawdziwa rozpusta. Jest diabelsko pyszne. Na zdrowie!

Ciasto pekanowe – składniki

  • 300 g gorzkiej czekolady (najlepiej min. 70%)
  • 200 g orzechów pekan (można zastąpić innymi)
  • 150 g masła
  • 2 łyżki dobrej whisky
  • 5 dużych jajek
  • 3/4 szklanki drobnego cukru trzcinowego
  • 1/3 szklanki śmietanki kremówki 30%
  • szczypta soli
wykonanie

Czekoladę i masło będziemy rozpuszczać na parze. Przygotowujemy w tym celu tzw. kąpiel wodną: do rondelka wlewamy mniej niż szklankę wody, a na wierzchu rondla ustawiamy szklaną lub metalową miskę (nie powinna dotykać lustra wody). Zagotowujemy wodę w rondelku i zmniejszamy ogień na bardzo mały. Do miski na górze wrzucamy pokrojone na kawałki masło, 200 g połamanej na kawałki czekolady (pozostałe 100 g wykorzystamy do polewy) i wlewamy 2 łyżki whisky. Co jakiś czas mieszamy. Gdy czekolada z masłem się całkowicie rozpuszczą, zdejmujemy miskę. Z orzechów pekan odkładamy ok. 1/4 część (ok. 40-50 g), która posłuży do dekoracji. Resztę rozdrabniamy na pył w malakserze lub młynku do kawy.

Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka ubijamy mikserem, dodając stopniowo drobny cukier. Miksujemy, aż zwiększą swoją objętość. Dodajemy rozpuszczoną, jeszcze ciepłą czekoladę, mieszamy i dodajemy zmiksowane orzechy. Masa powinna być bardzo gęsta. Białka ubijamy na sztywno wraz ze szczyptą soli. Dodajmy połowę ubitych białek do masy, delikatnie mieszamy (łyżką lub szpatułką – nie mikserem), a gdy masa się rozluźni – dodajemy pozostałe białka i ponownie delikatnie mieszamy. Tortownicę o średnicy 20-22 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto, wyrównujemy wierzch. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C (lub 170ºC z termoobiegiem) i pieczemy przez 60 minut. Studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach przez ok. 10-15 minut i wyjmujemy.

Przygotowujemy polewę: 100 g czekolady drobno siekamy i wsypujemy do miseczki. Śmietankę podgrzewamy bardzo mocno (ale nie zagotowujemy), wlewamy do czekolady i przykrywamy miseczkę. Zostawiamy na 1-2 minuty. Po tym czasie odkrywamy i dokładnie mieszamy, aż polewa będzie gładka. Rozsmarowujemy na cieście i posypujemy odłożonymi orzechami.

Aby ciasto było zupełnie bezglutenowe, należy whisky zastąpić np. rumem.

ciasto-pekanowe-male-2ciasto-pekanowe-male-6

 ciasto-pekanowe-male-4